
Pentagramm on tähe hulknurk, mis saadakse tavalise viisnurga tippude ühendamisel läbi ühe. Seda võib kirjeldada ka kui tähehulknurka, mis on moodustatud korrapärase viisnurga diagonaalidest, ja ka kui hulknurka, mis saadakse korrapärase viisnurga külgede pikendamisel lõikepunktideni. Esimesed teadaolevad kujutised pentagrammist pärinevad umbes aastast 3500 eKr. e., need on savile maalitud viieharulised tähed, mis leiti iidse Uruki linna varemetest. See sümboliseeris planeedi Veenuse trajektoori, hommikut ja õhtut.Pentagrammide kujutisi leidub ka Egiptuse kujudel. Aastal Dr. Egiptus sümboliseeris tähti. Vastavalt Arthur Waite'ile oma New Encyclopedia of Freemasonry'is nimetasid egiptlased pentagrammi "koerapealise Anubise täheks".

Vaikne ookean on rahu, desarmeerimise, sõja- ja tuumavastase liikumise rahvusvaheline sümbol. See märk loodi algselt Briti tuumadesarmeerimise liikumise jaoks.

Iidne sümbol kolme ühest punktist väljuva kiire kujul. Kiired on kõverad, lokid või katkendlikud sirgjooned. Triskelioni esimesed versioonid olid puhtalt geomeetrilised, kuid hiljem, Vana-Rooma ajal, muudeti need jooksjateks või draakonipeadeks.

Vana-Egiptuse sümbol, jumal Horuse vasak kullisilm, mis löödi välja võitluses Setiga. Horuse parem silm sümboliseeris Päikest ja vasak silm Kuud, Kuu faase seletati selle kahjustustega. Sellest jumal Thothi ravitud silmast sai võimas amulett, mida vaaraod kandsid. Ta isikustas jumaliku maailmakorra erinevaid tahke, alates kuninglikust võimust kuni viljakuseni.

Guido von Listi teoses (Arman Runes) on ruuni Algiz esitatud kui "elu ruuni" ja tagurpidi kui "surma ruuni". Nimekirja ruune kohandas ja muutis hiljem NSDAP kaudu levitamise eest vastutav Karl Maria Wiligut ning seejärel kasutati neid laialdaselt Kolmanda Reichi kirjanduses ja sümboolikas. Natsirežiimi ajal kasutati "eluruooni" Lebensborni, meditsiiniliste koosseisude sümbolina, kuna paganlikku sümbolit kasutati nii elu alguses kui ka selle lõpus. Lisaks kasutatakse ruuni natsionaalsotsialistliku naisorganisatsiooni sümboolikas.

Ukraina yerb on üks kolmest riigi ametlikust sümbolist koos lipu ja hümniga. Koosneb väikestest ja suurtest embleemidest. Praegu on kasutusel vaid väike vapp, mis on kinnitatud 19. veebruaril 1992. aastal. Mõlema vapi keskne heraldiline kujund on vürst Vladimiri kolmik.

Sirp ja vasar on tööliste ja talupoegade ühtsuse sümbol. See oli Nõukogude Liidu peamine riigiembleem, samuti kommunistliku liikumise üks peamisi sümboleid. Laialdaselt kasutatav erinevates kommunistlikes parteides ja liikumistes üle maailma.

Asclepiuse kepp on meditsiini ja tervishoiuga seotud sümbol. Apollo ja printsess Koronise poeg Asclepius oli Kreeka meditsiini pooljumal. Talle omistati võime ravida haigeid ja isegi surnuid üles äratada. Asclepiuse kepp mähib mao ümber, sest vanad kreeklased pidasid madusid pühadeks loomadeks ja kasutasid neid tervendamisrituaalides.

Seda sümbolit seostatakse Malta ordu rüütlitega, mis on vanim rüütliordu. Kaheksa tippu sümboliseerivad rüütlite kaheksat käsku, nimelt: elage tões, uskuge, kahetsege oma patte, tõestage alandlikkust, armastage õiglust, olge armuline, olge siiras, taluge tagakiusamist.

Seda sümbolit on matemaatikas kasutatud alates 1655. aastast, mil inglise matemaatik John Wallis kasutas seda esimest korda oma töös DeSectionibusConicis. Wallis oma valikut ei selgitanud, kuid arvatakse, et see on rooma numbritega (C) kirjutatud arvu 1000 variant, mida mõnikord kasutati sõna "paljud" tähistamiseks.
Gestaltpsühholoogia
Gestaltpsühholoogia on üldine psühholoogiline suund, mis on seotud katsetega selgitada ennekõike taju, mõtlemist ja isiksust. Gestaltpsühholoogia esitab peamise selgitava printsiibina terviklikkuse põhimõtte. 1912. aastal asutasid Max Wertheimer, Wolfgang Köhler ja Kurt Koffka
Gestalt printsiibid
Kõik ülaltoodud tajuomadused – konstandid, kujund, taust – astuvad omavahel suhetesse ja esitavad uue omaduse. See on gestalt, vormi kvaliteet. Taju terviklikkus ja selle korrapärasus saavutatakse tänu järgmistele põhimõtetele: lähedus (lähedased stiimulid kipuvad tajuma koos), sarnasus (suuruse, kuju, värvi või kujuga sarnaseid stiimuleid kiputakse tajuma koos), terviklikkus (taju kipub olema lihtsustatud ja terviklik), suletus (peegeldab tendentsi täiendada kujundit nii, et see omandab täiskuju), külgnevus (stiimulite lähedus ajas ja ruumis. Kõrvunemine võib ette määrata taju, millal üks sündmus põhjustab teise), ühine tsoon (Gestalti põhimõtted kujundavad meie igapäevataju koos õppimise ja minevikukogemusega. Ennetavad mõtted ja ootused juhivad aktiivselt ka meie aistingute tõlgendamist).
Leave a Reply